2.3.1969. 1/8 finala Radnički Niš Dinamo 0:1 Opširnije
12.3.1969. Četvrtfinale Dinamo Željezničar Sarajevo 1:0 Opširnije
16.4.1969. Polufinale Partizan Dinamo 0:0 (2:4) Opširnije
31.5.1969. Finale Dinamo Hajduk 3:3 Opširnije
19.6.1969. Finale Hajduk Dinamo 0:3 Opširnije

Natjecanje Datum Kolo Domaćin Gost Rezultat Opširnije
kolo, KVG 18.9.1968. 1. Dinamo Fiorentina 1:1 Opširnije
Kup velesajamskih gradova 2.10.1968. 1. kolo Fiorentina Dinamo 2:1 Opširnije

Prva savezna liga

Karikatura - 1969.Ivica Horvat je rijedak igrač koji je proživio tako dva tragična događaja, najprije kao igrač, 1951, pa kao trener 1969. Gotovo identična događaja: oba puta je Dinamo vodio sa pet bodova, i bio na kraju drugi. Kamo su otišli ti bodovi?

Svi su krivili Ivicu Horvata kao suviše dobroćudnog, krivili su njegov prijateljski odnos prema igračima. On sam je znao da je netko iz momčadi više razmišljao o odlasku u inozemstvo, da nije imao asistente koji su brinuli o koheziji u momčadi. Nerado se priča ta fantastična, tužna priča, koja ima u pozadini i treću temu: suđenje.

U jesen 1968. Dinamo je vodio veliku bitku: direktor kluba Otto Hoffman uspio je dobiti odobrenje da ključne utakmice na gostovanjima vode strani suci. I Dinamo je glatko osvojio šest bodova s tri utakmice. Međutim, u zimskoj stanci su na brzinu promijenjene odluke, zabranjeni strani suci i na scenu su stupili domaći suci. I to je odlučilo prvenstvo.

Jesen je počela sjajno. Sastav Dautbegović, Cvek, Gračanin, Pirić, Ramljak, Blašković, Čerček, Belin, Zambata, Kiš, Rora, uz na startu ozlijeđenog Gucmirtla, bio je superioran svim domaćim protivnicima. Čelik je slomljen sa 4:0. Zambata je načeo zeničku obranu krajem prvog dijela, ali posve ju je raznio Blašković, izvrsnim skokom nakon kornera. Kasnije su Čerček i Belin upisali još dva gola. U Skopju je poslije 11 godina pala tradicija Dinamove nepobijeđenosti i utakmica je izgubljena sa 1:2. Račun je podmirila Vojvodina, pregažena sa 6:1. Briljirao je Marijan Čerček driblinzima i opasnim centaršutevima a dao je i jedan gol. Rezultat su postupno gradili Zambata (2), Rora i Kiš, a točku na odličnu utakmicu stavio je Belin krasnim golom iz slobodnog udarca, uobičajenim brazilskim „suhim listom“, preko zida novosadske obrane.

Ni Crvena zvezda nije razbila tradiciju svojih poraza. Nadigrana je, a Miljanić je svojim uobičajenim filozofskim mirom izjavio: „Utakmica je izgubljena, ali ne i prvenstvo.“. U Sarajevu sa Sarajevom Dinamo je dvaput vodio i na kraju s 2:3 izgubio. Nadoknađeno je to odmah kod kuće sa niškim Radničkim (3:0). Za promjenu, u Boru su osvojena oba boda i Dinamo se već poslije osmog kola našao na vrhu.

Belin, Ramljak i Rora - 1969.Sa Hajdukom samo 2:2. Dinamo je naišao na raspoloženog Pavlicu, koji je imao pomoćnika u indisponiranom Kišu, toliko nesretnom da je servirao Pavlici priliku za izjednačenje. Prvo gostovanje pod inozemnim sucima, na Karaburmi donosi 3:2 za Dinamo. Drugo: s Partizanom glatkih 2:0. Sudac Gonela je bez respekta dosudio jedanaesterac kojim je postavljen konačan rezultat (nakon što je oboren, Čerček je nepogrešiv s bijele točke).

Nakon mnogo muke sa Željezničarom u Maksimiru, oteti su bodovi (opet iz jedanaesterca, ponovno Čerček). Treća inozemna arbitraža u Mariboru: Wohner i Dinamo deklasirali su Maribor sa 4:1, a odatle jedva da je netko odnosio bodove. Još tri boda, dva s Riječanima i jedan u Mostaru. I Dinamova prednost bila je pet bodova veća od Zvezdine. Uvjerljiv jesenski naslov.

S ozlijeđenim Zambatom startalo se u proljeće u zeničkoj kotlini, prepunoj zapare i uslijedio je prvi poraz. 0:2. U Novom Sadu Blaškovićev neoprezni dribling poklanja loptu Birovljevu i 0:1 već u trenutku kad je bod bio gotovo siguran. U isto vrijeme sudac Strmečki u Skopju poništava gol Vardaru, nakon što je Krivokuća odbio loptu u polje poslije nego što je prešla gol crtu. Strmečki je ispraćen burom negodovanja, ali uzaludno.

No, prednost je još jedanput povećana na punih pet bodova, jer je Dinamo usred Beograda pobijedio Zvezdu sa 3:1. Golove su dali Pirić (11') i Zambata (70'), Džajić smanjio na 2:1, ali Zambata se još jednom upisao u strijelce u 80. minuti. Cvek je izvrsno čuvao Džajića. Izgledalo je sve gotovo 20. ožujka, trinaest kola prije kraja.

Ali, zaplet počinje na Čairu, 1:3 porazom. Dinamo polako upada u paniku, kod kuće jedva spašava remi sa Olimpijom (3:3 golom Rore).

Četvrtog svibnja Dinamo gostuje u Zrenjaninu protiv preplašenog Proletera koji iz jednog jedinog pravog napada postiže jedini gol utakmice. A iz Ljubljane stiže radijom vijest: Zvezda je pobijedila 1:0 Olimpiju. U dnevnim novinama je napisano i kako: „U zadnjoj minuti Džajić je odgurnuo braniča, poslužio se rukom pred očima suca Medića“... Horvat je iz Zrenjanina čestitao Miljaniću.

Od toga se više Dinamo nije oporavio. Izgubio je i u Splitu (1:2), doživio pravu katastrofu protiv čudom razigrane momčadi Beograda. Ostalo je bilo formalnost, pričama nikad kraja. Naslov je pripao Zvezdi sa tri boda prednosti.

Kup maršala Tita

Po peti trofej Dinamo je putovao podosta. Krenuo je iz Zadra s uvjerljivih 4:1 protiv istoimenog domaćina (strijelci Belin 2, Gucmirtl i Crnić). To je bila i posljednja zimska utakmica.

Proljeće je bilo u znaku Danijela Pirića. Najprije je u Nišu jednim, vrlo vještim udarcem, označio 1:0 pobjedu nad Radničkim. A zatim, u drugom kolu, opet je bio jedini strijelac protiv Željezničara u Maksimiru. S dva Pirićeva gola Dinamo se probio u polufinale i putovao je na stadion JNA. Partizanu u goste, s kojim je imao toliko računa.

Sudac Milivoje Gugulović je pred 50.000 gledatelja dao znak za igru momčadima:

Partizan: Ćurković, Bajić, Radaković, Petrović (Vidović), Rašović, Paunović, Katić, Kovačević (Budišić), Vukotić, Hošić, Đorđić

Dinamo: Dautbegović, Gračanin, Brnčić, Belin, Ramljak, Blašković, Čerček, Pirić, Zambata, Gucmirtl, Rora.

Pirić, Zambata i Gračanin - kup 1969.120 minuta nadmetanja. Brze, oštre, kombinatorne igre, u kojoj je ipak nedostajalo udaraca. Prilika je bilo, od Zambate u početku do Hošićeve onda kad su već igrači gotovo hodali po koljenima. Katić i Hošić su najviše ugrožavali inače vrlo sigurnog Dautbegovića, a najzrelije prilike za Dinamo imao je Rora, i u finišu Pirić. Netaknute mreže, nakon igre u kojoj je Dinamo vještije vladao terenom, a Partizan bio agresivniji, ali oba tima bez pravih egzekutora.

Bijeloj točki najprije su prišli crno-beli. Bajić daje prvi gol utakmice. Vodstvo, Katićev udarac Dautbegović izvrsnom paradom odbija, Đorđević povisuje na 2:0, pa onda i Hošićev udarac hvata Dinamov vratar kao i Vukotićev na kraju. Dinamo je počeo s promašajem Čerčeka, ali su zatim četiri puta za redom tresli Ćurkovićevu mrežu Kiš, Rora, Zambata, Pirić. I finale!

Prvi susret u finalu Dinama i Hajduka donio je malu kišu golova. Gledatelja malo na stadionu JNA, petnaestak tisuća, sudac opet Gugulović, iako nije naročito naklonjen (blago rečeno) plavoj boji.

Dinamo: Dautbegović, Cvek (Brnčić), Gračanin, Belin, Ramljak, Blaškovićm Čerček (Novak), Pirić, Zambata, Gucmirtl, Rora

Hajduk: Sirković, Bošković, Ristić, Buljan, Holcer, Cuzzi, Vardić, Hlevnjak, Mušović, Nadoveza, Pavlica (Matijanić).

Nakon prve 120-minutne borbe svi su komentatori ustvrdili da imamo svoj engleski finale Kupa. Bilo je to doista od prve do posljednje minute orkan nogometa, vatromet golova. Dvaput je vodio Hajduk, Dinamo sustizao prednost. Dok je beogradski komentator davao trostruki ulog na to da Hajduk ne može pobijediti, Ivica Horvat, trener Dinama je gotovo uzdahnuo: „Pravda nam se smilovala u zadnjem trenutku.“

Tako je otprilike i bilo, jer su plavi morali spašavati drugu priliku dva puta. Bilo je mnogo prepirke oko Boškovićeva gola, prigovaralo se Guguloviću da nije dosudio zaleđe. Igralo se vehementnim stilom, nepoštedno, a izvući toliko snage za 120 minuta igre, bilo je doista umijeće. Dvije minute prije kraja inače izvrsni Zambata, koji je plave konačno spasio izjednačivši na 3:3, imao je i priliku da sam uzme pehar. O nadmoći ponešto govore i brojke: korneri 13:3 u korist Dinama, 40 centaršuteva, 26 udaraca. Rekorder: Novak sa 16 centaršuteva. Hajduk: 24 centaršuta, 27 prekršaja (Dinamo 29), aut su bijeli ubacivali 30, a plavi 17 puta.

U drugom susretu Hajduk je više izmijenio sastav: Vukčević, Cuzzi (Bonačić), Ristić, Buljan (Nadoveza), Holcer, Ferić, Vardić, Hlevnjak, Mušović, Bošković, Pavlica. Dinamo nije mijenjao sastav, pa Brnčić nije zamijenio Cveka.

Hajduk je odlučio da Bošković paralizira Dinamova stratega Belina, ali bezuspješno. Čak je Belin vrlo brzo donio odlučujuću prednost divnim solo prodorom čitavim terenom. Hajduk je dugo vremena uzalud pokušavao izjednačiti. Angažiran je i Nadoveza, ali Dinamo je odolio svim napadima i u finišu potopio bijele čak s uvjerljivih 3:0. Golovima Zambate i Vabeca, koji je u posljednjim minutama zamijenio Roru. Mladi Vabec je stavio točku na derbi točno u 90. minuti.

Kup velesajamskih gradova

U svom šestom nastupu u ovom natjecanju Dinamo je izvukao ponovno talijansku momčad. Ovaj put AC Fiorentinu, momčad koja je prošle sezone završila na četvrtom mjestu Serie A.

Sredinom rujna na Maksimiru plavi su odlično otvorili utakmicu. Slaven Zambata je već u 18.minuti pogodio za vodstvo. Međutim, pred kraj susreta Salvatore Esposito izjednačuje rezultat i daje svojoj momčadi prednost gola u gostima.

Početkom listopada u Firenci Dinamo je izgubio i ispao već u prvom kolu. Plavi su loše ušli u utakmicu i već u početnim sekundama Amarildo postiže pogodak. U 37. minuti Fiorentina povisuje na 2:0 preko Maraschija. Trener Horvat pokušao je izmjenama trgnuti momčad, ali nije u potpunosti uspio. Marijan Novak je uspio ublažiti poraz golom u 64. minuti. Sastav plavih iz Firence: Dautbegović – Ramljak, Cvek, Belin (55' Valec), Gračanin, Kiš (56' Novak), Rora, Pirić, Blašković, Čerček, Zambata.