17.11.1971. 1/16 finala Dinamo Metalac Zagreb 5:0 Opširnije
1.3.1972. 1/8 finala Dinamo Sarajevo 1:0 Opširnije
15.3.1972. Četvrtfinale Borovo Dinamo 1:2 Opširnije
24.5.1972. Polufinale Dinamo Vardar 1:0 Opširnije
17.6.1972. Finale Dinamo Hajduk 1:2 Opširnije

Natjecanje Datum Kolo Domaćin Gost Rezultat Opširnije
Kup UEFA 15.9.1971. 1. kolo Dinamo Botev Vratsa 6:1 Opširnije
Kup UEFA 29.9.1971. 1. kolo Botev Vratsa Dinamo 1:2 Opširnije
Kup UEFA 20.10.1971. 2. kolo Dinamo Rapid Wien 2:2 Opširnije
Kup UEFA 3.11.1971. 2. kolo Rapid Wien Dinamo 0:0 Opširnije

Prva savezna liga

mladen ramljak-1972Sezona je počela turnejom po Sjevernoj Americi na kojoj je Dinamo odigrao nekoliko utakmica s tamošnjim hrvatskim klubovima. Spomenimo da se u strijelce protiv Croatije Vancouver upisao i trener Čajkovski, koji je tada imao 47 godina. Nakon turneje i Ljetne lige trener Zlatko Čajkovski izjavio je da navalu valja učiniti efikasnijom i da Ljetna liga samo remeti ritam priprema. Taj svoj plan Čajkovski nije ostvario jer je već 24. listopada u Kragujevcu predao štafetnu palicu Dražanu Jerkoviću, uglavnom zbog "nekorektnosti i nediscipline igrača". Ispričao se divnoj zagrebačkoj publici što nije ispunio obećanja i dao riječ nekadašnjem plavom devet. Jerković je isticao "da ništa ne može načiniti na brzinu, već samo dugom stazom". Radio je intenzivno s momčadi, suvremenim treningom, disciplinu održavao na razini, ali i on je ostao za kormilom samo nepunu sezonu, jer je u finalu Kupa, u afektu, izrekao teške optužbe na račun saveza i sudaca i morao odstupiti.

Prvenstvo je ličilo na stazu kajakaša, nemirnim vodama se plovilo. Dinamo je krenuo s porazom od Zvezde. Dekor u Maksimiru bio je veličanstven, rezultat 0-1 (Karasi). Zvezda i s igračem manje, jer je isključen Đorić, ali plavi tu brojčanu nadmoć nisu znali okruniti.

U Skopju posve pade tradicija, još jedan poraz (1:2) i na dnu ljestvice su se našli Dinamo i Hajduk. Pobjeda nad Beogradom je nešto razveselila, ali tek druga, također s 3:0, protiv Sutjeske u Nikšiću popravila je položaj Dinama. Za kratko, jer je došao neugodan gost, Velež, sa maestralno raspoloženim Vladićem, koji je još dao oba gola, dovoljna za mostarsko slavlje. U već spomenutom Kragujevcu obavljena je primopredaja kormila i nastavlja se potjera za bodovima i za - centarforom. Priliku dobiva bivši vođa navale Lokomotive Crnić. On odlučuje i derbi s Hajdukom na kraju jeseni. Buljan se poskliznuo na ledenoj plohi, Crnić je čitavo vrijeme vrebao takvu priliku i uvrebao je... S mnogo muke. Prvi put je podmetnuo šaku Vukčević, drugi udarac odbio je Džoni, a tek treći put je bio - put na centar. Prilika je bilo dosta na obje strane, na plavoj više za - jedanaesterac na Senzenu što ga je "previdio" sudac Gugutović. Jesenska putovanja su završena na Koševu gdje je za remi najviše pljeska dobio raspoloženi Dautbegović. Na zimski odmor se krenulo poslije uzaludnog očekivanja gola u susretu s Banjalučanima.

Proljeće je počelo na Marakani. Neugodno. Vabec je podigao temperaturu pogotkom, ali je naljutio Zvezdine igrače koji su zaredali s pet golova. Plavi, bez težeg ispita, očito nisu bili spremni za sezonu. Nastavljeno je sa serijom remija. U susretu u kojem nije bilo vrijedno spomenuti išta osim debitante Kečkeša i Kovačića, Dinamo je dvaput vodio ali su Vardarovi stizali prednost i sačuvali bod. Zbog ozljede nisu nastupili Ramljak i Blašković, a Gucmirtl igrao srednjaka. Remi još sa Sutjeskom, pa porazi protiv Željezničara i Veleža otegnuše čekanje na prvu proljetnu pobjedu sve do 26. travnja kada je svladana Olimpija (3:0).

Od hirovitog promjenjivog proljeća valjalo je zapamtiti samo senzacionalnu 5:1 pobjedu u Splitu. Iako je tradicija bila na strani plavih, ni najveći optimisti nisu mogli očekivati takav ishod, bolji i od pobjede u jesen 1962. Jedanaesterac je očito opet odlučio. Dautbegović je, međutim pročitao ne baš preciznog Džonija i obranio udarac. Uslijedio je protunapad i vodstvo Dinama. Gucmirtl je iz slobodnog udarca pogodio živi zid, ali je prihvatio odbijenu loptu i proveo u mrežu. Poslije odmora je nastavio seriju Kovačić (izbliza glavom), pa Fikret Mujkić (jedanaesterac). Od publike u Maksimiru oproštaj sa 4:1 pobjedom nad Sarajevom. Na poraz s Borcem nitko i nije reagirao, Dinamo je bio osmi. Za jesen se pripremao novi stručni sastav, jer je Jerković bio kažnjen zbog izrečenog u finalu Kupa.

Kup maršala Tita

Prva postaja bila je Zagreb - Dinamo protiv Metalca. Naravno, Modri su slavili i to s 5-0 uz pogotke Čerčeka (2), Kafke, Vabeca i Kečkeša. U osmini finala ugostili smo Sarajevo i pogotkom Antuna Crnića osigurali prolazak u četvrtfinale.

U Borovu smo igrali za polufinale. U teškoj utakmici uspjeli smo slaviti nad istoimenim protivnikom. Rezultat je glasio 1-2 (Lalić, autogol) i Dinamo je treću godinu za redom došao do polufinala Kupa. Ovog puta na putu do finala stajao je Vardar s kojim smo odigrali dvije ligaške utakmice te sezone. U kolovozu smo poraženi, a u ožujku podijelili bodove. 24. svibnja smo na Maksimiru pobijedili 1-0 pogotkom Kovačića i tako izborili finale protiv Hajduka!

Finale se igralo 17. lipnja u Beogradu pred 15.000 gledatelja. Dinamo je istrčao u sastavu: Dautbegović, Gračanin, Valec, Pirić, Miljković, Gucmirtl, Lalić, Kovačić, Senzen, Kafka i Vabec. Splićani su poveli u zadnjoj minuti prvog dijela pogotkom Mićuna Jovanića. U desetoj minuti nastavka Ivica Senzen pogotkom vraća stvari na početak. No samo četiri minute kasnije Ivica Šurjak zabija za 2-1 i postavlja konačan rezultat koji Splićanima donosi drugi Kup u povijesti.

Nakon utakmice, iznerviran suđenjem, Dražan Jerković iznosi niz teških optužbi prema Savezu što kasnije rezultira njegovom suspenzijom.

Kup velesajamskih gradova

jerković, ramljak, dautbegović, miljković i gucmirtl 1972Dinamo je trećim mjesto u sezoni 1970/71. izborio nastup u prvom izdanju Kupa UEFA. Protivnik u prvom kolu bio je bugarski Botev iz Vratse koji je također osvojio treće mjesto u nacionalnom prvenstvu, što je bio najveći uspjeh u povijesti kluba. Već u prvoj utakmici u Zagrebu riješeno je pitanje prolaska pošto smo slavili s visokih 6-1. Strijelci su bili Miljković (2), Vabec (2), Lalić i Rora. U uzvratu krajem rujna opet smo bili bolji, ovog puta rezultatom 1-2 i pogocima Senzena I Renića.

U drugom kolu protivnik je bio bečki Rapid. Prva utakmica igrala se na Maksimiru 20. listopada, a Zdenko Kafka je u šestoj minuti pogodio za vodstvo Dinama. Već u 13. minuti rezultat je poravnat pogotkom Norbeta Hofa i s 1-1 se otišlo na odmor. Vidno raspoloženi Kafka zabio je svoj drugi pogodak u 69. minuti i doveo Modre pred pobjedu. Nekoliko minuta prije kraja Bečani su opet izjednačili i konačan rezultat je 2-2.

To je značilo da nam na Prateru igra samo pobjeda ili vrlo visoki remi što nije bilo realno za očekivati. Te slutnje su se obistinile pošto je završilo 0-0 i Austrijanci su zbog više pogodaka u gostima prošli u 3. kolo, gdje su ispali od Juventusa.