1:3 Huntelaar (102.), 2:3 Huntelaar (120.)

Georg Koch - Etto, Dino Drpić, Gordon Schildenferd (od 106. Carlos Santos), Hrvoje Čale - Ognjen Vukojević, Nikola Pokrivač - Sammir (od 68. Did'dy Guela), Mario Mandžukić, Luka Modrić - Josip Tadić (od 78. Mihael Mikić)

Strijelci:

0:1 Modrić-11m (33.), 0:2 Mandžukić (94.), 0:3 Mandžukić (96.)

Tadić (40.), Mandžukić (62.), Schildenfeld (64.), Modrić (76.),

Najava

Jedna od najvećih Dinamovih pobjeda u zadnjem desetljeću zbila se na Amsterdam Areni. Bilo je to u uzvratnoj utakmici prvog kola Kupa UEFA, a nakon 0:1 poraza u Zagrebu. Pred 40.000 gledatelja, deklasiran je slavni Ajax i izboren plasman u Ligu UEFA.

Grandiozna Amsterdam Arena, jedan od najljepših i najmodernijih stadiona na svijetu, očito leži Modrima. Drugi put u devet godina Dinamo je na tom terenu slavio protiv četverostrukog europskog prvaka Ajaxa, kluba fascinantne tradicije i ugleda. Godine 1998. u Ligi prvaka pobijedili smo 1:0 majstorskim pogotkom Josipa Šimića, koji je lobao jednog od najboljih svjetskih vratara Van der Saara, a sve pod vodstvom trenera Velimira Zajeca.

Izvještaj

Buđenje iz mrtvih kakvom nismo svjedočili u novijoj povijesti hrvatskog klupskog nogometa “odigrali” su Dinamovi nogometaši u Amsterdamu. “Modri” su nezaboravnom partijom deklasirali Ajax poput posljednje provincijske momčadi, produžili svoju europsku vizu za još četiri utakmice i na taj način spasili sezonu.

Rijetko uvjerljivo europsko poluvrijeme odigrali su “modri” u prvih 45 minuta na Amsterdam Areni, na stadionu gdje čini se i ne znaju odigrati lošu utakmicu. Je li Dinamova dominacija u prvih 45 minuta bila posljedica senzacionalno dobre partije Ivankovićevih beba ili je Ajax odigrao skandalozno lošu partiju (niti ovu soluciju ne treba do kraja isključiti), u konačnici nije niti bitno. Važno je da smo napokon vidjeli Dinamo na europskoj pozornici u svjetlu koje može razveseliti i najizbirljivijeg navijača.

Hrvatskom prvaku je za aklimatizaciju na Ajaxovo “dvorište” trebalo doslovce 30 sekundi, odmah su “modri” zagospodarili terenom i već u 1. minuti Modrić je nakon Mandžukićeve asistencije tukao iznad grede s dvadesetak metara.

Ajax je brzo odgovorio, Suarez se u 7. minuti našao u “mrtvoj prilici” nakon dalekometnog ispucavanja vratara Stekelenburga s ruba kaznenog prostora. Lopta je prevarila Drpića, a urugvajski reprezentativac je na vrijeme utrčao i s petnaest metara prebacio istrčalog Kocha, ali je naciljao u vanjski dio mreže.

Uvertira je nagovijestila obostrano otvorenu utakmicu i atraktivan nogomet, ali Ajax se nakon ove prilike zabio u mišju rupu i potpuno prepustio loptu Modriću i društvu. Posebno raspoložen za igru bio je Mario Mandžukić, čiji je “krvoločan” nastup iz tračnica izbacio i (nekada) velikog Jaapa Stama. U nizu međusobnih dvoboja Dinamov napadač je ostavio dojam megazvijezde s terena Lige prvaka, a Stam nogometaša koji je odavno prošao svoj zenit.

U 14. minuti se Mandžukić na desnoj strani otresao Colina i zavrnuo oštru loptu na prvu vratnicu. Uletio je Tadić i udarcem glavom uzdrmao Stekelenburgovu lijevu vratnicu. Umjesto da reagiraju primjereno velikoj momčadi, “kopljanici” su se nakon toga kompromiserski povukli pred svoj kazneni prostor i do kraja poluvremena su iz pasivne pozicije promatrali kako “modri” pletu mrežu oko njihova šesnaesterca. Probudili su se tek u završnici prve dionice kada se Suarez probio pored Dinamovih stopera na rub kaznenog prostora i oštro tukao, ali je lopta išla ravno u Kocha koji ju je izbacio u polje.

Ostatak filma vrtio se u domeni kojom su trebali gospodariti Stam i Van der Wiel, ali su umjesto njih glavnu riječ vodili Dinamovi napadači. U 30. minuti je nakon izgrađenog napada Pokrivač bombom sa 25 metara zagrijao Stekelenburga, a tri minute kasnije hrvatski je prvak zakoračio u predvorje raja.

Mandžukić se u 33. minuti stuštio po lijevoj strani, gurnuo loptu pored Van der Wiela koji je u kaznenom prostoru neoprezno uklizao i skrivio kazneni udarac. Modrić je s bijele točke usprkos zaglušujućem koncertu zvižduka bez problema rastavio Ajaxova vratara za 0-1.

Kapetan “modrih” testirao je Stekelenburga i u 42. minuti udarcem sa 20 metara, malo iskosa, ali je nizozemski golman ovaj put spremno amortizirao loptu.

Početak drugog poluvremena na strateškom planu nije donio osobitih novosti, osim što su na adresu domaćih nogometaša sve češće letjeli zvižduci nervoznih domaćih fanova. Ajax nikako nije uspijevao pohvatati konce igre, nije domaćinu pomogla niti “transfuzija krvi”, nove snage Delorge i Ogararu jedva da su bili primjetni na travnjaku. Mehanizam igre “navijali” su uglavnom raspoloženi i savršeno koordinirani Modrić i Sammir, ali “modrima” je pored umjetničkog dojma nedostajao oštriji nastup u finalnoj fazi igre. Od 60. minute nadalje “modri” su pokazivali sve manje napadačke ambicioznosti i igra se polako počela seliti pred Kochov kazneni prostor.

U 73. minuti Luis Suarez se još jednom oslobodio pratnje i sa 20 metara zagrijao Kocha, ali je njemački internacionalac sinoć bio sjajno raspoložen i ukrotio je loptu. Tri minute kasnije Koch je gotovo akrobatskom intervencijom u korner izbacio loptu nakon još jednog Suarezova udarca sa samo sedam metara. Vižljasti urugvajski napadač, uvjerljivo najbolji Ajaxov nogometaš sinoć, u 79. minuti se ponovno našao na udarcu i ovaj put zatekao Kocha na pogrešnoj nozi, ali je lopta prohujala pored vratnice.

Onda je u 88. minuti Modrić zablistao u Ronaldinhovoj maniri, iskoristio suigrače kao mantinele, na koncu se driblingom oslobodio i posljednjeg čuvara te oštro tukao sa 10 metara iskosa, ali je Stekelenburg izvrsnom intervencijom sačuvao vrata i odveo utakmicu u produžetke.

Dinamo je i ovu etapu utakmice započeo bolje, Drpić je u 92. minuti nakon Modrićeva ubačaja iz kornera glavom sa 12 metara tukao malo pored vratnice, a već u sljedećem napadu “modri” su grogiranog suparnika poslali u carstvo snova. Loptu je s desnog boka izvrsno ubacio Mikić, a junak utakmice Mario Mandžukić se na drugoj vratnici izmigoljio pratnji i glavom zakucao loptu pokraj Stekelenburga u mrežu. U 96. minuti Mandžukić je izvrsno odmjerenim udarcem sa 12 metara, nakon Guelina dodavanja, pogodio desni kut domaćeg golmana i zakucao posljednji čavao u Ajaxov lijes. Do kraja dvoboja Huntelaar je uspio ublažiti poraz pogotkom s pet metara, ali Ajax nije mogao niti znao ugroziti prednost “modrih”. Erupcija oduševljenja BBB-ovaca ispratila je dinamovce sa stadiona koji se počeo ubrzano prazniti već kod 0-2 rezultata...

Izjave

Branko Ivanković nije skrivao zadovoljstvo poslije nevjerojatne pobjede nad Ajaxom.:
"Ovo je najveća i najslađa pobjeda u mojoj karijeri, rekao je Dinamov trener. Čestitam svima, svojim igračima, stručnom stožeru i upravi kluba koja nam je omogućila da postignemo ovo što smo postigli na Amsterdam Areni. Odigrali smo čudesnu utakmicu, fenomenalno smo igrali, neviđeno borbeno s impresivnom željom i htijenjem. Spektakularnom igrom ostvarili smo spektakularan rezultat. Kontrolirali smo utakmicu svih 120 minuta, a to je zaista fenomenalno. Tako velikog suparnika držati u šahu od početka do kraja utakmice je izvanredno. Ona dva pogotka na kraju primili smo zbog nesmotrenosti, a prvi je, mislim, bio iz zaleđa. Malo smo time pokvarili rezultat, ali kompletni dojam ostaje čudesan."

Jutro nakon povratka iz Amsterdama, pred novinare je izašao modri kapetan Luka Modrić. U utakmici u kojoj im skoro nijedan pripadnik 'sedme sile' nije davao šanse, na meti neutemeljenih novinarskih kritika, Dinamo je napravio čudo i bacio na koljena veliki Ajax:
"Pokazali smo inat i veliki karakter, ova će utakmica obilježiti našu generaciju. Nije bilo lošeg dijela utakmice, svi smo odigrali fenomenalno."

Pun hvale za Dinamo bio je Velimir Zajec, trener koji je 1998. nokautirao Ajax u Amsterdamu u Ligi prvaka. "Odlično, odlično! Čvrsto, taktički pametno, zrelo smo odigrali, visoko ih napali s dva napadača, imali smo odličnog vratara, dobrog suca... Velika je ovo pobjeda, izuzetno važna za Dinamo, ali i cijeli hrvatski nogomet. Pokazao je Dinamo i protiv Werdera dobrih stvari, ali Werder je ipak jači od Ajaxa" - zaključio je Zajec.

"Jedna smo od najuspješnijih Dinamovih generacija! Razbili smo Ajax, ali tu nije kraj. Znamo da smo prava momčad, pokazali smo hrvatsku školu nogometa" - govorio je Ognjen Vukojević.

Mario Mandžukić je u Amsterdamu odigrao utakmicu karijere, demonstrirao je zastrašujuću moć s loptom u posjedu, ali i bez nje, kada je trebalo “samo” osvajati prostor, preuzimao je rizik u ključnim situacijama i sjajnu partiju na kraju okrunio s dvije hladnokrvne egzekucije. Branko Ivanković je po svršetku ove bajke u Areni opravdano podvukao da je Europa upoznala Mandžukića, centarfora pred kojim je velika budućnost. "Drago mi je ako trener tako misli. Znam da sam odigrao odličnu utakmicu, ovo je vrhunac moje dosadašnje karijere, ali definitivno se ne mislim na tome zaustaviti. Siguran sam da mogu i dalje napredovati, bit će još ovakvih dana i pobjeda" - kaže Mandžukić.